Kiedy warto wyjechać do pracy za granicę?

Aktualności

, Kamila Szewczak

Praca za granicą wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem wśród Polaków. Wpływa na to wiele czynników. Słabe zarobki w kraju lub problemy ze znalezieniem pracy – oto główne powody wyjazdów. W okresie wakacyjnym rośnie też zainteresowanie pracą sezonową. Z tego rozwiązania najchętniej korzystają młodzi ludzie – studenci, dla których lato to szansa na poprawę swej finansowej sytuacji. Kiedy i gdzie opłaca się wyjechać do pracy za granicę?

Wakacje za granicą

Połączenie wakacyjnego wyjazdu z zarabianiem pieniędzy – to rozwiązanie bardzo popularne wśród młodych ludzi. Dwa miesiące spędzone w Anglii, Niemczech lub Holandii pozwalają im na zarobienie sporej kwoty, która z pewnością przyda się po powrocie do kraju. Dla młodych ludzi taki wyjazd to liczne korzyści – nie tylko materialne. Pobyt za granicą to szansa na zdobycie nie tylko doświadczenia zawodowego, ale i poprawę swych umiejętności językowych. To również szansa na poznanie obcych państw, ich kultury i tradycji, a często również na nawiązanie nowych znajomości. Młodzi ludzie mogą obecnie korzystać z wielu atrakcyjnych udogodnień. Nie brak agencji pracy tymczasowej, dzięki którym można znaleźć dla siebie pewnego i rzetelnego pracodawcę w innym kraju. Aby jednak skorzystać z najciekawszych ofert, warto poszukiwania pracy zacząć jeszcze przed wakacjami – najlepiej pod koniec maja lub na początku czerwca. To czas, w którym istnieje największa szansa na znalezienie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy.

Stała praca za granicą

Nie tylko młodzi szukają pracy poza granicami Polski. Bezrobotni lub ci, którym polska pensja nie wystarcza na utrzymanie rodziny również ruszają na podbój europejskich rynków. Kiedy taki wyjazd może stać się dla nich korzystnym rozwiązaniem? Kusząca wizja wysokich zarobków może sprawić, że niektórzy decydują się na spontaniczny wyjazd. Lepiej unikać takich sytuacji, gdyż na miejscu można przeżyć spore rozczarowanie. Wyjazd do pracy za granicą najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie w chwili, gdy już wcześniej (np. za pomocą znajomych lub agencji zajmujących się pośrednictwem pracy) znajdzie się dla siebie miejsce pracy oraz pozna warunki związane z wypłatą, obowiązkami zawodowymi oraz z warunkami, które polskim pracownikom może zagwarantować pracodawca.

O czym warto pamiętać przed wyjazdem?

Bez względu na czas trwania wyjazdu oraz kraj docelowy, ważne jest dopilnowanie niezbędnych formalności. Należy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty, jak dowód osobisty, paszport oraz certyfikaty potwierdzające umiejętności zawodowe i językowe. Praktycznym rozwiązaniem, szczególnie przy dłuższym pobycie, może się okazać konto bankowe założone w kraju pobytu. To na nie będzie wpływało wynagrodzenie w obcej walucie, którą będzie można w odpowiedniej chwili wymienić na złotówki. W tym pomocny może okazać się kantor internetowy, pozwalający na szybką wymianę po najkorzystniejszym dla klienta kursie. Warto też przed wyjazdem do obcego kraju zaopatrzyć się w stosowną walutę. Może się ona przydać w awaryjnej sytuacji lub w przypadku problemów z szybkim znalezieniem zatrudnienia poza granicami Polski.

Kamila Szewczak

Sfera-Finansow.pl

Zarządzanie finansami